Rovnou na obsah Rovnou na menu
Menu
Obec Časnýř

Členské obce

Obsah se připravuje...

Babice na Svitavou

Uprostřed krásných lesů, ve vzdálenosti 13 km severovýchodně od Brna, v nadmořské výšce 460 m nad mořem, leží obec Babice nad Svitavou. Je to starobylá obec s dominantou - farním kostelem z roku 1448, zasvěceným sv. Janu Křtiteli.

Bílovice nad Svitavou

Obec Bílovice nad Svitavou se rozkládá severně od města Brna, se kterým je spojena přes městskou část Maloměřice-Obřany autobusovou linkou č. 75 Integrovaného dopravního systému. Obcí klikatě a svažitě vede okresní silnice od Brna, která se rozdvojuje ve směru na Adamov a na Řícmanice, Kanice, Babice nad Svitavou a Ochoz u Brna. Jedna z prvních zmínek o Bílovicích je v zástavní listině z r. 1400.

Kanice

Obec Kanice se nachází asi 10 km severovýchodně od Brna v mírném údolí mezi zalesněnými kopci na jižní hranici CHKO Moravský kras. První zmínka o obci je z roku 1365, kdy osada Kanice náležela k panství Nového hradu.

Ochoz u Brna

Ochoz u Brna leží 10 km severovýchodně od Brna. První písemná zmínka o Ochozi pochází z roku 1237, první písemná zmínka o Obcích (Ubcích) pak z roku 1261. Ve 20. století rozrůstající zástavba spojila obě obce. K oficiálnímu spojení obcí došlo 23. 12. 1947 a vzniklá obec nesla název Ochoz-Obce. Název Ochoz u Brna užívá obec od 1. 1. 1951.

Řícmanice

Vzdušná vzdálenost sousedních obcí od Řícmanic činí do Bílovic 2,5 km, do Kanic 1,8 km, do Ochoze 3,2 km. V minulých stoletích Řícmanice se sousedními Kanicemi tvořily jedinou obec. Obec je výletním místem všech, kteří touží po osvěžení v místním koupališti, nebo kteří se chtějí projít malebnými lesními zákoutími okolních smíšených lesů.

Členské obce

Svazek obcí Časnýř